Нумерація зубів у людини

Хоч кількість зубів вважати і не прийнято, кожен з нас знає, що у дорослої здорової людини їх 32, відповідно, існує і нумерація зубів. Однак, далеко не всі знають, який номер носить певний зуб. Щоб ви краще розуміли свого лікаря, який говорить вам фразу “потрібно видаляти 12 зуб”, ми і створили цю статтю.

Сьогодні можна використовувати масу способів для нумерації зубів людини:

 • європейська двухціфровая нумерація зубів,
 • система Зігмонді-Палмера,
 • універсальна система і т. д.

Насправді, система нумерації зубів не така вже й складна. Вона має свою чітку структуру, яка практично у всіх стоматологів однакова. Наприклад, потрапляючи на прийом до іншого лікаря, не відбудеться плутанини з номером хворого зуба, який вказаний в медичній картці.

Види систем нумерації зубів

 1. Складні системи нехай залишаються лікарям. Найчастіше, в стоматології все більш спрощено. Рахунок зубів починається від середини . Так, перші передні чотири зуби мають номери 1 і 2 (різці). Відразу за ними йдуть два ікла з обох сторін, позначені цифрою 3. Четвірка зубів під номерами 4 і 5 – це премоляри. І самі крайні шість зубів (по три з кожного боку) – це 6, 7, 8 (моляри). Швидше за все, на практиці вам знадобиться тільки ця система, і ви зможете зрозуміти, про який саме зубі говорить ваш лікар. Але, про всяк випадок, ми розповімо вам і про інші способи нумерації зубів. Нумерація Зігмонді Палмера
 2. Універсальна система . Кожному зубу привласнюють номер від 1 до 32. Рахунок починається з правого верхнього моляра під номером 1, а закінчується лівим молярів під номером 16. З нижнім рядом той же принцип. Нижній правий моляр – №17, а нижній лівий моляр – №32. Нумерація зубів людини
 3. Двухціфровая система Віола . Кожен зуб називають двозначним числом.:
  1. Верхні справа – десятки (перший передній зуб – 11, крайній моляр – 18),
  2. верхні зліва – двадцятки (від 21 до 28),
  3. нижні праворуч – тридцятки (31-38),
  4. нижні зліва – сороковки (41-48).

Двухціфровая нумерація зубів

Важливо! Слід знати про те, що нумерація зубів у дорослих і у дітей відрізняється. Пов’язано це з наявністю молочних зубів, які з часом замінюють корінні. І, щоб не сталася плутанина, їм дають різні номери.

Призначення зубів

Тепер, знаючи номер кожного з зубів, було б непогано ознайомитися з їх особливостями.

 1. Різці . Як ми з’ясували, всього їх 8: 4 зверху і 4 знизу. Зуби, які позначені номерами 1 і 2, призначені для відкушування їжі без сильного тиску на них. Мають пласку форму і тонкі гострі краї, за що і отримали свою назву.
 2. Ікла . Розташовані під номерами 3. Серед усіх зубів вважаються найпотужнішими. Вони дісталися нам від наших предків, що були мисливцями, можна сказати, хижаками. Мають найсильнішу коронку і найдовший корінь. Тому призначені для відкушування більш жорстких шматочків їжі.
 3. Премоляри . Йдуть після іклів під номерами 4 і 5. Саме з їх допомогою ми пережовуємо їжу. За внутрішньою будовою їх можна порівнювати з іклами, але у премолярів набагато ширша поверхню.
 4. моляри . Вони ж – номери 6, 7 і 8. Вісімки – це ті зуби, які в народі називаються зубами мудрості. У людей вони ріжуться вже в дорослому віці, але у багатьох можуть бути відсутні взагалі. Головна функція молярів – це перемелювання і подрібнення їжі. Звертайте увагу на те, що моляри особливо схильні до карієсу і нальоту.

Тепер, сидячи в кріслі у стоматолога і чуючи раніше незнайомі вам номера зубів, ви будете знати, про лікування яких саме зубів йдеться. Своє здоров’я – це перше, чого ми повинні приділяти належну увагу. Ось і нумерація зубів – це те, що потрібно знати кожному.

Стоматологія на Вокзальній – стоматологічна клініка мережі Стоматологія Київ

Поделиться на своей странице социальной сети: