Ортодонтична стоматологія або чому ми не поспішаємо до ортодонта?
Ортодонтична стоматологія відповідає за профілактику, виявлення зубощелепних захворювань (аномалій прикусу, нерівного розташування зубів) і їх лікування. Тому при відсутності гострого зубного болю не всі відповідально ставляться до свого здоров’я і звертаються до дантиста з такими проблемами. Крім того, робота ортодонта овіяна міфами, які збивають з пантелику потенційних його пацієнтів.
Ортодонтична стоматологія: руйнуємо міфи
Серед найбільш популярних помилок можна виділити ТОП-3:
- Ортодонтія відповідає виключно за естетичні проблеми. Насправді, основне її завдання – збереження функціональності жувального апарату.
- Лікування у ортодонта можна відкласти «на потім». Якщо пацієнта не турбує зубний біль, то стоматологічні проблеми автоматично отримують статус «не термінові». Мало хто знає, що порушення прикусу в перспективі призводить до розвитку захворювань ясен, утворення карієсу, труднощам гігієни порожнини рота. Він навіть може спровокувати руйнування і втрату зубів!
- Виправити прикус можна тільки в дитинстві. У сучасній стоматології питання віку і лікування у ортодонта не так категоричний. Виправити аномалії прикусу можливо і дорослому пацієнту, просто це займе трохи більше часу з-за підвищеної щільності кісткової тканини.
Трохи про прикусе
Під цим терміном мають на увазі розташування зубів при зімкнутої щелепи. Він буває фізіологічним (правильним) і аномальним. Порушення прикусу можуть бути різні:
- скупченість зубів в зубному ряду;
- просвіт між двома сусідніми зубами;
- неправильний поворот окремих зубів відносно осі;
- неможливість змикання передніх зубів верхньої і нижньої щелеп.
Крім естетичного дискомфорту, перераховані вище порушення можуть призводити до швидкого витончення емалі і підвищеної чутливості зубів, дефектів мовлення, труднощів з ковтанням і диханням, проблем з травленням.
Види ортодонтичного лікування
Тільки дуже запущені ситуації вимагають операбельного дозволу. В основному ж виправлення прикусу виробляють за допомогою спеціальних ортодонтичних апаратів. Їх поділяють на знімні і вимагають тривалого носіння. Кожна конструкція підбирається під конкретного пацієнта і виконує свої функції: вирівнювання зубного ряду, зміна форми кісток щелепи, ширини піднебіння. Знімні або незнімні ортодонтичні конструкції, а також брекет-системи можуть розташовуватися на одній або двох щелепах.
- Брекет-система являє собою маленькі пластини, які кріплять на зубах спеціальним клеєм. Їх з’єднують між собою за допомогою дуги з металу, рівномірно розподіляє тиск на зуби, що сприяє їх поверненню в правильне положення. Вони можуть бути керамічними, металевими, сапфіровими, лінгвальними або кольоровими. У кожного виду є свої переваги: кераміка практично не помітна на зубах, металеві брекети вважаються найміцнішими, сапфірові мають чудові естетичні якості, лінгвальні кріпляться з внутрішньої сторони зубів і стають абсолютно непомітними для оточуючих, кольорові ідеально підходять для маленьких пацієнтів – вони яскраві і барвисті .
- Ретейнер – це спеціальна конструкція, яка допомагає зберегти правильне положення зубів після того, як з них знімають брекети. Носити їх потрібно від 6 місяців до декількох років.
- елайнери – це знімні спеціальні полікарбонатні накладки, які використовують для коригування форми зубного ряду і положення зубів.
Той чи інший вид систем підбирають індивідуально в залежності від завдання, яку повинна вирішити ортодонтическая стоматологія.
Стоматологія на Вокзальній – стоматологічна клініка мережі Стоматологія Київ