Лікування Карієсу
Карієс зубів
Карієс зубів – найпоширеніше стоматологічне захворювання: з них найчастіше звертаються за допомогою до стоматолога. Це уповільнений процес, який характеризується руйнуванням твердих тканин зуба.
Все починається з демінералізації емалі, коли зовнішніх ознак патології ще немає. Тільки стоматолог, застосовуючи спеціальні барвники, може поставити діагноз на цій стадії. Якщо своєчасно не помітити зміни в тканинах, відбувається поступове утворення порожнини з ураженням дентину. Тоді і з’являються зовнішні ознаки – темна пляма на зубі, що реагує на різні подразники (холод, їжа і т. Д.).
Причини карієсу зубів
Основною причиною карієсу вважаються карієсогенні бактерії, що мешкають в порожнині рота. Однак самостійно вони не можуть викликати патологічний процес: повинні бути визначені умови для їх посиленого розмноження. Чим їх більше, тим вище ймовірність розвитку карієсу.
Фактори ризику виникнення карієсу
Причин для появи карієсу може бути дуже багато. Серед них:
- неякісний і нерегулярний догляд за зубами;
- відсутність доступу до стоматологічного лікування;
- недолік фтору у воді;
- надмірне вживання вуглеводної їжі (шоколад, фаст-фуд і т.д.);
- ігнорування додаткових засобів гігієни: в більшій мірі це стосується зубної нитки та ополіскувача;
- зниження місцевого імунітету;
- системні захворювання, перенесений туберкульоз і рахіт;
- переважання в раціоні м’якої їжі.
При впливі цих факторів на зубах накопичується спочатку м’який, а потім і твердий наліт. Він служить джерелом патогенних мікроорганізмів. Тверді відкладення підвищують ймовірність виникнення не тільки карієсу, але і запальних захворювань слизової.
Симптоми карієсу зубів
В стадії плями, коли відбувається демінералізація емалі, карієс ніяк не турбує хворого. У міру прогресування патологічного процесу відбувається ураження дентину: разом з цим з’являються неприємні відчуття у вигляді хворобливості при контакті з гарячим, холодним, кислим або солодким.
При відсутності лікування карієс розвивається далі, досягаючи пульпи (нервової тканини зуба). У цьому випадку біль стає гострою, часом нестерпним, так як відбувається ураження нервового пучка.
Карієс небезпечний не тільки запаленням нерва, але і іншими ускладненнями. Може розвиватися:
- Періодонтит – запалення зв’язкового апарату зуба, яке нерідко закінчується видаленням.
- Кіста – відбувається руйнування кістки з утворенням порожнини, яка найчастіше заповнена гнійним вмістом. Кіста є серйозним джерелом інфекції для сусідніх зубів і м’яких тканин, вимагає негайної стоматологічної допомоги.
- Флюс – відбувається ураження окістя з розвитком інфекційного процесу. Флюс (іншими словами – періостит) супроводжується сильним набряком ясен і набряками щоки. При такому ускладненні зазвичай потрібно проводити хірургічне лікування карієсу зубів.
Профілактика карієсу
Для профілактики карієсу важливо виключити вплив чинників ризику. Слід регулярно і правильно чистити зуби, а також використовувати зубну нитку і ополіскувач після кожного прийому їжі. Кожні 4-6 місяців потрібно відвідувати стоматолога, щоб лікар зміг виявити захворювання на початковій стадії, коли для лікування ще не потрібно проводити препарування тканин.
Для захисту від карієсу корисно використовувати зубні пасти і ополіскувачі, які містять фтор (особливо, якщо вода недостатньо фторована). Також потрібно мінімізувати вживання вуглеводної їжі. Слід уникати травмування зубів, коли на емалі з’являються мікротріщини. Слід уникати вживання контрастних по температурі напоїв і їжі.
При появі перших ознак захворювання потрібно якомога швидше звернутися до стоматолога. Карієс не зупиняється, а повільно прогресує, що може закінчитися тяжкими ускладненнями, які вимагають тривалого лікування.