Пломбування каналів
Пломбування каналів зуба - комплекс заходів, які проводять при розвитку ускладнень карієсу (пульпіту, періодонтиту), для того щоб попередити поширення патологічного процесу і зберегти зуб.
Робота з кореневими каналами вимагає від лікаря-стоматолога ретельного та скрупульозного підходу. Неправильна робота з кореневими каналами може призвести до таких ускладнень як: перфорація кореня, загострення та поширення запального процесу на верхівці зуба, втрати зуба. Одним із головних критеріїв якісного ендодонтичного лікування можна виділити точну діагностику, завдання якої – встановити анатомічні особливості каналу, його форму та довжину.
Методики пломбування кореневих каналів зуба
В даний час кореневі канали зубів пломбують гуттаперчею. Гутаперчу в кореневий канал вводять як у холодному вигляді, так і у вигляді термоматеріалу.
Є кілька видів пломбування кореневих каналів:
Вертикальна конденсація гуттаперчі – при якій кореневий канал вводять розігріту гуттаперчу. Завдяки термопластичності гуттаперча легко заповнює не тільки основний канал, а й усі його відгалуження, мікротріщини, що забезпечує максимальну якість пломбування кореневого каналу. Ця методика вважається найбільш сучасною, і попереджає подальший розвиток ускладнень
Латеральна конденсація холодної гуттаперчі - полягає в конденсації гуттаперчових штифтів по всій довжині кореневого каналу.
Методика ін'єкційної подачі гуттаперчі-при якій розігріта до 200 градусів гуттаперча легко заповнює всю протяжність кореневого каналу, забезпечуючи високий рівень герметизації. До мінусів даної методики відноситься негативний вплив високої температури на стінки каналів і періапікальні тканини.
Матеріали для пломбування кореневих каналів
Для пломбування кореневих каналів застосовуються матеріали, які повинні відповідати таким критеріям:
забезпечувати достатню герметизацію кореневого каналу
при необхідності легко видалятися;
мати мінімальну усадку;
бути безпечними.
На сьогоднішній день усі матеріали для пломбування кореневих каналів поділяються на 2 групи:
- Філери – тверді наповнювачі, штифти, гуттаперчу;
- Силери-які випускають у вигляді паст.
Найчастіше для отримання ідеального результату у пломбуванні кореневого каналу фахівці комбінують матеріали.
Етапи пломбування каналів
Пломбування каналів гуттаперч складається з таких етапів:
препарування каріозної порожнини, розтин пульпової камери, видалення коректної та кореневої пульпи;
механічна обробка кореневих каналів, розширення кореневих каналів;
медикаментозна обробка кореневих каналів;
введення в канали пасти, що твердіє, і гуттаперчових штифтів, конденсація їх у каналах;
зрізання верхівок штифтів;
встановлення тимчасової пломби;
при другому відвідуванні спеціаліста – заміна тимчасової пломби на постійну.
Пломбування кореневих каналів - це складний і копіткий процес, тому неякісне лікування кореневих каналів може призвести до втрати зуба.
Тому рівень оснащеності клініки дозволяє використовувати в роботі фахівців найякісніший інструментарій та матеріали, здійснювати високоточну діагностику. При проведенні ендодонтичного лікування такий підхід особливо важливий, оскільки забезпечує ефективність заходу.