Пломбування зубів
Пломбування зубів є необхідною та обов'язковою стоматологічною процедурою, якої не уникнути як для лікування, так і для естетичного вигляду. Давно минули ті часи, коли лікування зуба зводилося для його простого видалення. В даний час лікування карієсу зуба можливе шляхом його пломбування. Завдяки прогресивному розвитку стоматології, життя пошкодженого та вилікуваного зуба через його пломбування продовжується на довгі роки.
Як зрозуміти, що час ставити пломбу?
Показаннями, які змушують стоматолога поставити пломбу, є:
- карієс;
- періодонтит;
- пульпит;
- механічне ушкодження зуба;
- стоншення емалі.
Лікар ніколи не вдаватиметься до непотрібної або марної процедури. Якщо вам рекомендують поставити пломбу, значить вона дійсно вам потрібна. Ціль пломбування – відновити природну форму, цілісність емалі, а також видалити вже пошкоджені тканини, сусідство з якими вбиває і здорові ділянки. Несвоєчасне пломбування може призвести до повного руйнування зуба.
Рентгенівський знімок перед пломбуванням
Перед встановленням пломби роблять рентгенівський знімок хворого зуба. Рентген дає змогу розробити правильну схему лікування. За знімком видно, чи запалення коренів і нервів, приховані під час огляду каріозні тканини, абсцеси та інші проблеми. За знімком та встановлюється майбутня пломба.
Повторний знімок роблять після того, як поставлено пломбу – щоб подивитися на якість роботи. При пломбуванні кореневих каналів, а також будь-якому хірургічному втручанні (видалення кореня, зуба повністю) – це обов'язковий момент. Рентген дозволить побачити, чи не залишилося уламків зуба, чи повністю запломбовано канал та порожнину.
Рентген зуба – безпечна процедура. Мінімально небезпечна доза радіаційного випромінювання від апарата дозволяє зробити 100 знімків зубів за один день - так що два знімки точно вам не зашкодять.
Технологія пломбування зубів
Можливість уникнути пломбування існує лише на початковій стадії карієсу. Більш запущена форма карієсу потребує пломбування. Перед тим як розпочати сам процес пломбування, зуб ретельно готують. За допомогою спеціальної машини область зараження карієсом розширюють. Вичищення відбувається до порожнини дентину. ;Після висушування підготовленої порожнини виявляють за допомогою спеціальних пристроїв, чи не залишилося заражених залишків зуба. ;Якщо все гаразд, то в оброблену порожнину зуба за допомогою інструментів укладається пломбувальний матеріал. Через невеликий проміжок часу, коли матеріал затвердіє, проводять шліфування та полірування зуба.
Якщо область зараження карієсом досить широка, доводиться вдаватися до видалення однієї або кількох стінок зуба. У такому разі пломбування відбувається за допомогою штифта, на якому тримається пломбировочный матеріал.
Знеболення перед пломбуванням
При пломбуванні застосовується місцева анестезія. Роблять її не завжди - тільки за бажання пацієнта. Але при цьому завжди використовується індивідуальний підхід до кожного.
Існує кілька видів анестезії у стоматології:
- аплікаційна – за допомогою спеціального гелю, який наносять на ясна;
- внутрішньозв'язкова – укол роблять між лункою та коренем;
- інфільтраційна - укол безпосередньо в корінь;
- поверхнева седація – пацієнта занурюють із стан, схожий на сон. Використовується вкрай рідко, переважно щодо пацієнтів, які бояться болю з психологічних причин. Також її застосовуються до маленьких діток, які можуть вередувати перед процедурою.
Насамперед перед анестезією лікар повинен з'ясувати, чи немає у пацієнта індивідуальної алергічної реакції на препарат, який використовуватиметься. Медикаментів, які можна застосовувати в цьому випадку, дуже багато, і якщо до одного проявляється алергічна реакція, не важко знайти адекватну безпечну заміну.
Якими бувають пломби
У сучасній стоматології існує три види пломб:
- армовані. Поліпшують фіксацію зуба за рахунок використання штифтів;
- монолітні. Реконструюють пластичним композитом зруйновані ділянки;
- пломби-сендвічі. Складаються із двох частин, виготовлених з різного матеріалу.
Матеріали для пломбування зубів
В даний час у стоматології для пломбування передбачено велику кількість різноманітних матеріалів. ;Але їхній склад залежить від призначення пломби. Пломби розрізняють тимчасові та постійні. А також бувають пломби прокладки. Тимчасове пломбування використовується в тому випадку, якщо зуб потребує лікування. Коли утворену внаслідок свердління порожнину закладають лікарський засіб. ;Потім тимчасова пломба видаляється та її місце займає постійна. Прокладкове пломбування зуба практикується при глибоких стадіях карієсу. ;А також для постійного пломбування використовуються різновиди пластмас, цемент із добавкою різних інших матеріалів. Але вимоги до пломбувального матеріалу завжди одна. По-перше, пломбувальний матеріал повинен гарантувати повну герметизацію каналів зуба. Він не повинен мати хімічних реакцій, які можуть змінити колір пломби. ;Повинен бути міцним, але легко витягатися із зуба у разі подальшої необхідності його лікування.
Виходячи з цих вимог, все частіше у сучасній стоматології використовуються фотополімери – пластичний композит. Але переваги пломб із пластичного композиту в тому, що йому легко надати потрібну форму і він швидко твердне, що спрощує роботу стоматолога та скорочує час процедури. За рахунок широкої гами натуральних відтінків досягається стовідсоткова імітація зуба. А також це гіпоалергенний та безпечний матеріал.
Пломбування передніх зубів
На передніх зубах карієс проявляється у вигляді темних плям. ;Але через особливості будови передніх зубів він дуже швидко поширюється по всьому зубу. Передні зуби менш функціональні, як задні, тому їх пломбування зачіпає переважно естетичну сторону. А також передні зуби пломбуються за допомогою спеціальних світловідбивних пломб.
Вартість пломби
Вартість пломби залежить від складності роботи, кількості витраченого матеріалу та необхідності анестезії. А також для лікування зуба стоматолог виконує велику кількість маніпуляцій, йому потрібні різні інструменти та матеріали. Чим складніше лікування – тим більше витратного матеріалу та роботи буде потрібно. Тому і вартість пломби може бути різною.
Ознайомитись із цінами на пломбування зубів ви можете у однойменному розділі на нашому сайті.
Стоматологія на Печерську – стоматологічна клініка мережі Стоматологія Київ