Кровоточивість ясен
Кровоточивість ясен
Такий симптом, як кровоточивість ясен, зустрічається досить часто: з нею пацієнти вкрай рідко звертаються до лікаря, проблема виявляється випадково під час огляду з іншого приводу. Кровоточивість може бути результатом запального процесу або травмування ясен під час чищення зубів. Крім того, в порожнині рота таким чином можуть проявлятися системні захворювання (наприклад, порушення згортання крові), тому ігнорувати такий симптом ні в якому разі не можна.
Причини появи кровоточивості
Зазвичай кровоточивість ясен людина виявляє в процесі чистки зубів. Вона може з’являтися як при агресивних рухах зубної щітки, так і при мінімальній травматизації. Тривожним симптомом також вважається поява крові на продуктах під час їжі: ясна в такому випадку не здатні справлятися навіть зі звичайною навантаженням.
Для того, щоб ефективно почати боротися з кровотечею, потрібно розуміти причини її виникнення. Доцільно поділити їх на загальні (системні) і місцеві.
Системні причини кровоточивості ясен:
- дефіцит вітаміну С: стінка судин стає крихкою, легко травмується;
- цукровий діабет;
- грибкові захворювання в ротовій порожнині;
- різкі зміни гормонального фону;
- патології згортання крові – можуть бути при лейкозі, гемофілії тощо.;
- убогий раціон харчування, недолік в ньому вітамінів і мінералів;
- деякі вірусні та інфекційні хвороби;
- хвороби шкіри – лишай, червоний вовчак.
Спровокувати кровотечу також може прийом деяких препаратів. Це стосується коштів, які впливають на процес згортання крові – аспірин, антикоагулянти і т.д.
До місцевих чинників виникнення кровоточивості відносяться наступні:
- тверді зубні відкладення: вони служать джерелом інфекції і травмують ясна;
- стоматит – запалення слизової оболонки порожнини рота;
- алергічна реакція на протези, пломби та інші сторонні предмети в порожнині рота;
- пародонтит – захворювання пародонту, при якому вражається зубодесневая зв’язка;
- пародонтоз – ураження глибоких тканин пародонта з оголенням шийок і коренів зубів;
- гінгівіт – запалення ясен і їх сосочків.
Як боротися з кровотечею?
Лікування кровоточивості ясен має починатися з відвідин стоматолога: лікар зможе визначити найбільш ймовірну причину виникнення проблеми і дасть рекомендації з приводу її усунення. Важливо відвідати гігієніста і прибрати зубний камінь, який в будь-якому випадку буде посилювати проблему з яснами, будучи причиною їх запалення. Місцеві засоби призначаються для купірування запального процесу і поліпшення кровообігу в яснах. Рекомендується прийом вітамінів для зміцнення стінки судин, лікування хронічних вогнищ інфекції, контроль за рівнем цукру крові при діабеті.
З лікарських засобів можуть застосовуватися стоматологічні гелі Метрогил-Дента, Солкосерил для якнайшвидшого відновлення ясен. При запаленні і кровоточивості також рекомендуються полоскання антисептичними розчинами. З цією метою можна застосовувати Мірамістин, Хлоргексидин, Орасепт, Асепта, Хлорофіліпт.
З народних засобів можна в домашніх умовах готувати відвари трав з кори дуба, шавлії, ромашки, звіробою для полоскання рота. Всі ці рослини мають антисептичні та протизапальні властивості, тому будуть корисні при захворюваннях ясен. Також корисно змащувати ясна соком алое.
Профілактика кровотечі
З метою профілактики кровоточивості ясен рекомендується:
- кожні 4-6 місяців проходити процедуру професійної гігієни у стоматолога;
- регулярно приймати вітаміни для підтримки імунітету;
- своєчасно лікувати запальні захворювання в порожнині рота;
- харчуватися правильно і повноцінно.
Якщо місцеве лікування не дає результатів, то це може вказувати на серйозні системні захворювання. В такому випадку стоматолог може порекомендувати консультацію у профільних лікарів – гастроентеролога, ендокринолога, алерголога-імунолога і т. Д.
Стоматологія Київ Danti