Тимчасова пломба

Основний принцип, якого дотримується кожен сучасний лікар-стоматолог – відновити і зберегти зуб навіть в тому випадку, якщо він сильно проблемний. Особливо складні клінічні випадки вимагають трохи більше часу для того, щоб з ними впоратися. Лікування в даному випадку зазвичай ділиться на кілька етапів. І для того, щоб захистити розкритий зуб, потрібно встановити тимчасову пломбу.

Тимчасова пломба зазвичай встановлюється при глибокому кариозном процесі, запаленні в кореневих каналах, а також при пульпіті. Вона являє собою спеціальний склад, яким закривають канали або порожнину в зубі на певний проміжок часу, тим самим забезпечуючи захист і герметичність. При необхідності стоматолог без праці може її видалити і продовжити проводити необхідні лікувальні маніпуляції.

Тимчасова пломба не володіє тими ж властивостями, що і постійна. Вона не має можливості витримувати постійну або підвищену жувальну навантаження. Тому ходити з нею тривалий час неприпустимо. Після закінчення лікування її слід замінити на постійну пломбу.

Види тимчасових пломб (в залежності від матеріалу):

 • віноксол . Основа – цинк-сульфатний цемент. Відрізняється високою міцністю і надійністю;
 • штучний дентин . Це порошок, який складається з двох компонентів – сульфату цинку і каоліну. Для того, щоб внести складу в порожнину зуба потрібно спочатку змішати його з невеликою кількістю очищеної води;
 • каріосан . Дана тимчасова пломба випускається як у вигляді порошку, так і у вигляді рідини;
 • цемент – цінкофосфатний, склоіномірні і полімерний;
 • дентин-паста . Основна речовина – цінксульфатний цемент. Має масляну основу.

Відповідний вид тимчасової пломби підбирається стоматологом строго індивідуально, виходячи з термінів і мети проведеної терапії. Деякі склади можуть протриматися всього 1 тиждень, інші ж – кілька місяців.

Коли необхідна тимчасова пломба?

У тому випадку, коли в пульпі або кореневих каналах прогресує запалення і розвивається інфекційний процес, потрібно спочатку провести лікування за допомогою деяких лікарських препаратів. Щоб засіб знаходився в каналі необхідний термін, стоматолог за допомогою тимчасової пломби запечатує його. В даному випадку вона буде також виступати в якості бар’єру від хвороботворних мікроорганізмів, залишків харчових продуктів.

Показання для установки тимчасової пломби:

 • періодонтит;
 • необхідність в ізоляції кореневих каналів з внесеним в них лікувальним речовиною;
 • пульпіт;
 • глибоке каріозна поразка (з залученням до патологічного процесу дентину);
 • закриття порожнини в зубі на термін, який необхідний для виготовлення постійної керамічної вкладки;
 • необхідність розділити лікувальний процес на кілька етапів.

Тимчасове пломбування також може бути застосовна для діагностичної мети. Наприклад, якщо каріозний процес вразив досить глибокі тканини зуба, і стоматолог не має можливості відразу встановити – пошкоджена пульпа чи ні. В такому випадку оптимальний варіант – почекати з пломбуванням і поспостерігати за станом зуба. Порожнина запечатується тимчасовою пломбою. Якщо ніякі неприємні симптоми, такі як біль в зубі, головний біль та інші, не турбують, то це говорить про те, що з зубом все добре і його можна запломбувати. Тоді тимчасова пломба витягується і на її місце встановлюється постійна.

Особливості догляду за зубами з тимчасовою пломбою

Матеріал для тимчасової пломби не володіє високою міцністю. Він може зруйнуватися під впливом високої температури або ж в процесі жування. Щоб уникнути передчасного випадання такої пломби слід дотримуватися наступних рекомендацій:

 • в’язкі продукти на час виключити зі свого раціону;
 • для гігієни ротової порожнини використовувати зубні щітки з м’якими щетинками;
 • відмовитися від використання паст з абразивними компонентами;
 • після прийому їжі рекомендовано полоскати ротову порожнину спеціальними антибактеріальними ополіскувачами;
 • не захоплюватися горіхами, насінням та чіпсами.

Можливі ускладнення

Іноді після установки тимчасової пломби пацієнти можуть скаржитися свого лікаря на дивний присмак у ротовій порожнині, дискомфорт і хворобливість. Неприємний присмак пов’язаний із застосуванням в процесі лікування спеціальної прокладки. Якщо ж він дуже сильний, то, швидше за все, герметичність тимчасової пломби була порушена. У такому випадку потрібно її перевстановити. Біль і дискомфорт в нормі проходять за 1-2 дня. Якщо ж больовий синдром і м’які тканини набрякли – відразу необхідно відправитися на консультацію до стоматолога. Це тривожні симптоми, які свідчать про розвиток інфекційного процесу.

Випала тимчасова пломба – що робити?

Навіть в тому випадку, якщо пацієнт строго дотримується всіх розпоряджень свого лікуючого лікаря, тимчасова пломба може все-таки випасти. Іноді це відбувається або через неякісне пломбувального матеріалу або ж через помилку стоматолога в процесі її установки. Найчастіше ж самі пацієнти не виконують рекомендації лікаря. У будь-якому випадку, якщо вона випала, то вихід тільки один – знову відвідати стоматолога і встановити нову пломбу. Ходити з відкритим зубом довго строго заборонено. Це загрожує розвитком ускладнень.

Стоматологія в Києві Danti

Поделиться на своей странице социальной сети: